Dāvanu karte izbraucienam ar jahtu - tikai 35€.
Pasūti dāvanu šeit!

Jūras slimība

Jūras slimība

Jūras slimība braucienā ar jahtu

Jūras slimība jeb kinetoze jahtas braucienā parasti visvairāk uztrauc tos, kuri par jūras slimību dzirdējuši, ka tāda eksistē, taču ar jahtām un burāšanu saskārušies maz. Esam saņēmuši pieteikumus jahtas braucienam, kur klients apzināti izvēlās īsāku brauciena laiku, baidoties no iespējamās jūras slimības.

No jūras slimības nav jābaidās – jo īpaši izklaides braucienā ar jahtu pa upi vai jūras piekrasti. Jūras slimība var kļūt aktuāla tālākos braucienos ar jahtu, piemēram, uz Roņu salu, kad ir ilgstoša jūras viļņošanās.

Jūras slimība jeb kinetoze (morbus nauticus, kinetosis) ir cilvēka nervu sistēmas un vestibulārā aparāta reakcija uz nepārtrauktu jūras viļņošanos. Smadzenes saņem nervu signālus no vidusauss, kas atbild par līdzsvaru un saules pinuma.

Jūtība pret jūras slimību ir ļoti individuāla. Ja vienam samērā īsā laikā var kļūt slikti pat no neielas šūpošanās, citam nav nekādas problēmas ilgstoši atrodoties intensīvos viļņos.

Kā pārvarēt jūras slimību

Jautājot aptiekā līdzekli pret jūras slimību, visticamāk jums pārdos “ceļojuma tabletes”, kurās galvenā sastāvdaļa ir ingvers. Pieredzējuši kapteiņi par tabletēm smejoties saka, ka neko vairāk par placebo efektu tās nedod, taču uzdzen miegu. Miegainība ievērojami palielinās, ja tabletes lietotas kopā ar alkoholu. Tad krāšņais jūras brauciens tiek nogulēts kajītē.

Aptiekā nopērkamie līdzekļi pret kinetozi:

  • BON VOYAGE, kapsulas. Satur ingvera ekstraktu
  • FUTURA® Ingvera tabletes. Satur ingvera ekstraktu
  • VERTIROSAN, tabletes. Aktīvā viela – dimenhidrināts, psihotropa viela, kas papildināta ar vitamīnu B6. Jāsāk lietot stundu iepriekš. Iedarbība saglabājas 4 stundas. Medikaments pazīstams arī ar citiem tirdzniecības nosaukumiem: GRAVOL, VOMEX, VERTIGO-VOMEX, WOMACUR, GRAVAMIN, DRIMINATE, DRAMAMINE u.c.

Eksistē speciāli plāksteri, ko līmē aiz auss. Taču Latvijā tie nav nopērkami un atsauksmes par to darbības efektu nav pārliecinošas.
Ja ir ticība ingveram kā līdzeklim pret jūras slimību, uz jahtas var pagatavot ingvera tēju. Savukārt kāda pieredzējusi Tallink prāmja darbiniece jūras slimības simptomu novēršanai ieteica uzēst nedaudz labas rupjmaizes.

Tāpat internetā var atrast informāciju par speciālām “jūras saitēm” – ap locītavām apliekamām speciālām saitēm, kas stimulē bioloģiski aktīvus punktus organismā un novērš jūras slimības simptomus.

Praksē viss ir citādi. Ja jahtas brauciena laikā jūrā būs vidējs viļņu augstums 1…1,5 metri, nekas no šiem līdzir 5 svarīgi noteikumi, lai izvairītos no jūras slimības:

Iesaka kapteiņi: 5 noteikumi kā izvairīties no jūras slimības

  1. Cilvēkam jābūt normāli paēdušam,
  2. Mazās devās regulāri jālieto vismaz 40 grādus stiprs alkohols – degvīns, viskijs, bet vislabāk – rums,
  3. Nav jādomā par pašsajūtu, bet jāatrod nodarbošanās – vislabāk stūrēt jahtu, noturēt to kursā, pareizi “izstrādāt” katru vilni. Tiem, kas vēlās stūrēt, kapteiņi parasti to atļauj un ierāda kā pareizi vadīt jahtu viļņos,
  4. Vēlams uzturēties uz klāja, svaigā gaisā, piesaistot skatienu horizontam, kas ir nekustīgs,
  5. Nav ieteicams uzturēties kajītē, lasīt un/vai skatīties uz kustīgām jahtas daļām.

Bez šaubām alkohols jālieto ar mēru. Šis nav aicinājums piedzerties, bet gan veids kā pieejamā veidā atslābināt nervu sistēmu, tādējādi ievērojami mazinot jūras slimības simptomus. Alkohols jālieto mazās devās pirms varbūtējās jūras slimības simptomu parādīšanās. Jūrā der tikai stiprais alkohols – rums, viskijs, degvīns. Tas gan silda, gan palīdz pret jūras slimību.

Neliels stāsts no personīgās pieredzes. Atzīmējot savu 25 gadu dzimšanas dienu, sarīkoju draugiem braucienu ar jahtu no Rojas uz Lielupi. Ap plkst. 13.00 dienā startējām no Rojas. Jūra bija salīdzinoši mierīga, taču nelielie un nepārtrauktie viļņi dažiem no draugiem raisīja sliktu dūšu. Mani pašu jūras slimība nekad nav skārusi. Mēs lietojām dažādus stipros dzērienus – degvīnu un viskiju. Dažas meitenes nedzēra un viņām kļuva slikti. Pēc “zivju pabarošanas” viņas jūtami atžirga un pierunājām meitenes nedaudz iedzert. Brauciens turpinājās bez sliktas dūšas līdz pašam vakaram, kad “nolūza” vējš un bijām sasnieguši Lielupes grīvu.

Vīns un alus der piekrastes izklaides braucienā ar jahtu mierīgos laikapstākļos, kad jūras slimība nav aktuāla. Tāpat jūras slimība nav aktuāla guļot miegā. Apguļoties kajītē, ieteicams ātri aizmigt.

Предыдущий Пост:

Следующий Пост: